Ciekawe zastosowania złota


Złoto to nie tylko biżuteria czy inne ozdoby. Jest ono od wielu lat wykorzystywane również do leczenia chorób czy poprawiania wyglądu skóry, o czym piszemy w innych artykułach. Jednak warto poznać również inne zastosowania złota, o których rzadko się mówi, a metal ten pełni istotne role w wielu branżach. 

Przede wszystkim złoto z powodu dobrego przewodnictwa prądu i ciepła jest wykorzystywany w miejscu styków wielu części w urządzeniach elektronicznych i elektrycznych. Możemy znaleźć jego niewielkie ilości w telefonach komórkowych, komputerach, a nawet pralkach czy wielu innych sprzętach w naszych domach czy miejscach pracy. Złoto jest trwałym i zaufanym łącznikiem. Dzięki jego ponownemu wykorzystaniu poprzez odzyskiwanie złota z elektroniki, może ono na nowo być umieszczane w urządzeniach, bez potrzeby jego zwiększonego wydobycia, więc nie wpływa to na eksploatację kruszca. Ponadto złoto znajduje zastosowanie w produkcji części takich jak pamięć RAM, płyty główne albo przełączniki, przyciski czy przewody. Umożliwia ono szybką i dokładną transmisję danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Złoto stanowi więc bardzo ważny metal w przemyśle produkcyjnym i elektronicznym. Wiele ludzi trudni się również jego odzyskiwaniem z urządzeń, jednak jest to proces chemiczny i należy zachowywać przy nim szczególna ostrożność. 

Inne ciekawe zastosowanie złota to architektura. Od lat jest ono stosowane do tworzenia ozdób i dekoracji. Pozłacane są elementy budynków np.: dachy, jak i całe są one pokrywane złotem. Złoto jest bowiem bardzo plastyczne i można je rozwałkować na bardzo cienkie warstwy, którymi są pokrywane powierzchnie. Poza tym umieszczanie złota na budynkach powoduje również zwiększanie ich odporności na różne warunki atmosferyczne. Nie ulega ono korozji, jest trwałe i zapewnia wytrzymałość całej konstrukcji. W Indiach do wykonania świątyni Sripuram wykorzystano półtorej tony złota, dzięki czemu budynek od lat jest w świetnej kondycji. 

Złoto wykorzystywane jest również na szeroką skalę w branży kosmicznej. Obiekty NASA pokrywane są złote, by zbytnio się nie nagrzewały, a hełmy astronautów zawierają złote elementy w częściach wizyjnych.