Platyna i jej liczne zalety


Platyna posiada wiele zalet. Metal ten jest podziwiany i często wybierany w przypadku ważnych uroczystości czy kiedy chcemy okazać komuś nasze głębokie uczucia. Platyna jest bowiem uznawana za szlachetną, ponadczasową i trwałą. Posiada ona jednak wiele innych zalet i podziwiana jest za swój nieskazitelny wygląd mimo upływu lat.

Po pierwsze platyna jest bardzo trwała. Nie traci ona z czasem swojego koloru ani nie matowieje. Jest również odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Z biżuteria platynową można się nawet kąpać i nic złego się jej nie stanie. Często osadzane są w niej kamienie, ponieważ nie dość, że zapewnia im ona stabilną i mocną podporę, to w dodatku świetnie się prezentuje z nimi w parze. Platynowa biżuteria posiada wyrazisty biało-szary kolor oraz pięknie się błyszczy. Co więcej nie wywołuje ona reakcji alergicznych, więc mogą ją nosić nawet osoby o bardzo wrażliwej skórze czy podatne na uczulenia. Biżuteria o próbie 1000 nigdy nie wywoła reakcji skórnych, jednak jej niższe próby mogą już ją podrażniać, za co jednak nie jest odpowiedzialna platyna, ale domieszki w niej innych metali. Im wyższa próba platyny, tym jest ono droższa. Jednak za luksus jej noszenia i posiadania warto zapłacić.

Ponadto platyna jest bardzo plastycznym metalem i można z niej formować rozmaite kształty. To dlatego jubilerzy oferują ją w wielu wydaniach. Konkuruje z nią dosyć mocno białe złoto, jednak choć jest ono nieco tańsze, to z czasem może tracić kolor i blask. Platyna nigdy nie żółknie, jednak pokrywa się z czasem szarą patyną. Można ją łatwo wyczyścić, a także na bieżąco polerować, by nie doszło do jej osadzania się. Jednak patyna potrafi dodać biżuterii szlachetności. Nieraz jest ona nawet wyczekiwana przez panie, bo sygnalizuje, że ich biżuteria jest noszona już bardzo długo, być może stanowi rodzinną pamiątkę albo została podarowana z ważnej dla nich okazji.

Co więcej platyna jest antybakteryjna i antyseptyczna. Pokrywa się nią narzędzia dentystyczne lub inne, które mają kontakt z ciałem człowieka. Zapewnia ona bezpieczeństwo uniknięcia zakażenia czy zarażenia drobnoustrojami. Jej nie małą rolę przypisuje się do ochrony środowiska. Jest ona bowiem używana w katalizatorach pojazdów czy na dachach fabryk. Przyspiesza ona spalanie toksycznych substancji i dzięki niej nie dostają się one do atmosfery.