Platyna i jej zastosowania


Platyna jest metalem wykorzystywanym w wielu branżach. Najczęściej kojarzymy ją z biżuterią, jednak to tylko wierzchołek góry lodowej jej zastosowań. Niestety metal ten jest na tyle rzadki, że często przedmioty z niego wykonywane są bardzo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Platyna to przede wszystkim świetny metal do wyrobu biżuterii. Jest ona ponadczasowa i piękna, posiada wielu zwolenników pośród osób na całym świecie. Platynowe pierścionki, kolczyki czy zegarki to wyroby o srebrno-białej barwie, która utrzymuje się na nich mimo upływu lat. Co więcej platyna nie rdzewieje, z czasem natomiast pokrywa się ciemnym nalotem, co jednak dodaje jej szlachetności. Platynowe obrączki są symbole wiecznej miłości, więc często wybierają je młodzi ludzie. Jednak ceny takich wyrobów są bardzo wysokie. Ich luksusowy wymiar podkreśla fakt, że platyna jest metalem aż 30 razy rzadszym od złota. 

Z platyny wykonywane są jednak nie tylko ozdoby. Jest ona stosowana w niektórych lekach czy elektronice. Platynowe są również części urządzeń pomiarowych. Najczęściej jednak wspomina się o niej w przypadku katalizatorów samochodów, które ograniczają dostawanie się do atmosfery szkodliwych substancji powstających podczas spalania paliwa. Tak samo na kominach fabryk znajdują się instalacje z platynowymi elementami. Platyna przyspiesza spalanie toksycznych związków, przez co nie dostają się one do powietrza. Ze względu na to, że coraz bardziej dbamy o środowisko, a także wprowadzanych jest wiele norm dotyczących ochrony przyrody, katalizatory i inne instalacje ograniczające wydostawanie się do atmosfery spalin, są produkowane na masową skalę. Tym samym wrasta również zużycie platyny. Na szczęście na świecie dostępne są jej rezerwy, dzięki którym może być ona używana do przemysłu.

Platyna zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim odporności na wiele substancji chemicznych, wysokiej temperaturze topnienia oraz kowalności. Bardzo łatwo wykonać z niej rozmaite kształty, co przydaje się zwłaszcza podczas tworzenia z niej małych elementów czy też jubilerskich dzieł. Każdy przedmiot z platyny jest więc trwały i nie ulega zniszczeniu mimo zmiennych warunków wokół niego.