Różne kolory złota


Złoto nie tylko występuje w żółtej barwie. Zaczęto już dawno tworzyć jego inne wersje kolorystyczne, by biżuteria czy przedmioty dekoracyjne mogły zyskać nowy charakter. Poza tym na rynku znajduje się tylko dwa odcienie metali szlachetnych- biały i żółty. Kolorowe złoto sprawiło, że ozdoby mogły nabrać nowego, zaskakującego charakteru. 

Skąd bierze się kolorowe złoto? Jest ono otrzymywane z połączenia złota z innymi metalami. Na rynku jest jego kilka barw. Złoto białe jest otrzymywane dzięki dodatkowi do naturalnego złota metali takich jak pallad czy pallad. Różowe czy czerwone złoto powstaje w wyniku stopu złota ze srebrem i miedzią. Tak można również otrzymać złoto zielonkawe. Fioletowe złoto jest wynikiem połączenia metalu z aluminium. Jest ono jednak na tyle kruche, że nie może występować samodzielnie, ale łączy się je z innymi elementami biżuterii. Złoto niebieskie powstało natomiast już w latach 80-tych XX wieku. Jest to stop złota z żelazem, ale produkcja takiego metalu jest objęta patentem i niewiele o niej wiadomo. Najczęściej jest ono łączone z diamentami, białym złotem lub jego naturalna barwą. W każdym wariancie wygląda wyjątkowo i przekonuje się do niego coraz więcej ludzi. 

Białe złoto wiedzie największy prym w jubilerstwie, ponieważ jest ono konkurencją dla platyny. Metal ten jest 30 razy rzadszy od złota i ciągle utrzymuje swoją wysoka cenę. Białe złoto jest do niego bardzo podobne, ale niestety z czasem lubi tracić swój kolor. Z pewnością jest ono jednak tańsze niż platyna. Złoto białe z palladem dawniej było wykorzystywane na szeroką skalę w dentystyce. Obecnie jednak stosowane jest głównie do wyrobu biżuterii. Ma ono podobne właściwości, co naturalne złoto, łatwo poddaje się obróbce i można z niego tworzyć wiele ciekawych kształtów. Ponadto często białe złoto jest łączone z innymi jego kolorami. Dzięki temu biżuteria wygląda oryginalnie i jubilerzy mogą oferować ją w ciekawym wydaniu. Białe złoto wygląda wyjątkowo w towarzystwie różowego czy naturalnego metalu. Często jest ono wybierane w przypadku obrączek lub pierścionków zaręczynowych. Jego piękno doceniają zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy.