Złoto w powszechnym wykorzystaniu


Złoto kojarzy się nam z pierścionkami, kolczykami czy zegarkami. Ewentualnie złote elementy zauważamy w przedmiotach dekoracyjnych, pozłacane są na przykład ramy obrazów czy wzory na sztućcach. Ma ono jednak jeszcze więcej zastosowań i nawet niektórych z nich byśmy się nie domyślili. 

Złoto przede wszystkim jest wykorzystywane w jubilerstwie. Od lat tworzone są z niego rozmaite ozdoby, które lubimy kupować i nosić. Złoto pasuje do każdej osoby, albo ociepla wizerunek ludzi o chłodnym typie urody albo go podkreśla u każdego, kto posiada ciemną karnację i włosy. Nie należy się więc obawiać, że złota biżuteria nie będzie do nas pasowała. Co więcej złoto łączone jest z kamieniami w piękne ozdoby czy też produkowane w innych kolorach. Mamy do czynienia z biżuterią złotą kolorze białym, różowym, zielonym czy nawet niebieskim, w zależności od tego, z jakimi jest ona łączona metalami. Konkuruje ona ostro z platyną, która jednak nadal jest uważana za najszlachetniejszy z metali ze względu na swój ponadczasowy charakter i wygląd. Jednak złoto to nie tylko biżuteria. Metal ten jest wykorzystywany również do wielu innych celów.

Złoto znajduje zastosowanie w elektronice. Wiele urządzeń takich jak telefony komórkowe, telewizory, pralki czy inne posiada w siebie elementy ze złota, głównie dlatego, że przewodzi ono energię elektryczną. Złoto jest wykorzystywane głównie do produkcji styków w urządzeniach elektronicznych i elektrycznych. Posiada je choćby słuchawka telefoniczna czy laptop. Jest to trwałe spoiwo dla wielu elementów. Co więcej złoto jest wykorzystywane również w zabiegach pielęgnacyjnych. Wiele kobiet z nich korzysta, by mieć gładką i jędrną skórę. Metal spłyca zmarszczki i wyrównuje skórę. Zabiegi z jego udziałem są więc polecane dla suchej, zmęczonej skóry. Jego elementy możemy znaleźć również w balsamach, kremach czy maskach. Dobroczynny wpływ złota na skórę doceniany jest przez wiele pań na całym świecie. Ze względu na wpływ złota na skórę już w dawnych czasach było ono wykorzystywane także do leczenia skóry podczas ospy czy owrzodzeń. Ponadto odkryto jego przychylne działanie na artretyzm. Każdy z nas chyba widział też zęby wykonywane ze złota. Dawniej leczono w nich również ubytki tym metalem.