Białe złoto- skuteczny zamiennik platyny?


Białe złoto nie występuje naturalnie. Jest to stop złota z niklem, cynkiem, palladem czy srebrem. Powstało ono głównie dlatego, ze biżuteria „biała” jest bardzo popularna, a platyna nadal pozostaje poza zasięgiem wielu osób ze względu na cenę, zaś srebro nie jest tak trwałe. Jakie inne właściwości ma białe złoto i czy rzeczywiście jest zamiennikiem dla platyny?

Białe złoto powstało na potrzeby jubilerstwa, głównie po to żeby zastąpić platynę. Wyróżnia je wysoki połysk i piękny wygląd. Często oprawiane są w nie kamienie, który świetnie się w jego towarzystwie prezentują. Białe srebro występuje w postaci rodowanej i nierodowanej, w pierwszej wersji jest czysto białe, w drugiej lekko różowe. Złoto zabarwiane jest również na inne kolory. Na rynku mamy do czynienia ze złotem różowym, niebieskim czy nawet zielonym. Często jego różne warianty są łączone ze sobą, by biżuteria była jeszcze ciekawsza. Białe złoto częściej wybierają osoby młode, którym nie pasuje jego naturalny żółty odcień. Obecnie nawet podczas ślubu zastępuje ono tradycyjna wersję tego metalu. Z białego złota są wykonywane obrączki, jak i kupowane pierścionki zaręczynowe. Wiele pań nie przepada po prostu za złotem w żółtym kolorze. 

Jeśli porównać by białe złoto z platyną, to przede wszystkim wygrywa ono z nią ceną. Jednak platyna jest znacznie trwalsza i nie pokrywa się tak szybko patyną. Platyna ma mniej domieszek innych metali, więc nie powoduje tak często reakcji alergicznych. Wygląda ona znacznie bardziej elegancko, a ponieważ metal ten jest 30 razy rzadszy niż złoto, jest bardziej luksusowy. Nie zmienia się wraz z upływem lat ani jej wygląd, ani waga. Platyna nadal się błyszczy i nie ulega rysowaniu. Ponadto białe złoto z czasem i tak żółknie, na platyna pozostaje w kolorze naturalnej bieli. Nie wymaga ona żadnych zabiegów dla utrzymania swojej barwy, ewentualnie można biżuterię od czasu do czasu wypolerować.