Platyna i jej wykorzystanie


Platyna to jeden z najpopularniejszych metali szlachetnych występujących na rynku. Jest on kojarzony głównie z przemysłem jubilerskim, jednak znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu ze względu na swoje właściwości. To kowalny, plastyczny i odporny na działanie wielu substancjo chemicznych metal. Nic więc dziwnego, że możemy go spotkać niemal wszędzie.

Nie wiele osób wie, że platyna nie tylko wygląda pięknie w formie pierścionka, ale również jest niezwykle ważnym metalem w przemyśle. Posiada ona bardzo wysoką temperaturę topnienia, nie przewodzi prądu, wykazuje za to dużą odporność chemiczną i reaguje głównie ze związkami czy pierwiastkami, z którymi występuje w naturze np.: palladem, osmem, rodem. Platyna jest cenniejsza od złota i ma szersze od niego zastosowanie. Głównie można ją spotkać w elektronice- telewizorach, telefonach i sprzęcie AGD. Ponadto z metalu tego tworzone są przyrządy laboratoryjne i dentystyczne. Platyna jest składnikiem styków elektrycznych czy czujników wysokich temperatur. Metal ten pełni ważną role jeśli chodzi o ochronę środowiska. Jest on składnikiem katalizatorów w samochodach, które mają na celu ograniczenie emitowania spalin. Platyna występuje w tym samym celu również w zabezpieczeniach na fabrykach. Możemy się więc spodziewać jej rosnącej popularności, ponieważ wchodzi wiele nowych przepisów i reguł prawnych dotyczących ograniczenia emisji szkodliwych związków do atmosfery. W trosce o środowisko zaostrzone zostały przepisy dotyczące właśnie fabryk czy produkcji samochodów. 

Platynę możemy również spotkać w nawozach azotowych, które dostarczają roślinom podstawowych składników potrzebnych do ich wzrostu. Co więcej jej dodawanie do mieszanek silikonowych powoduje powstawanie wielu środków do polerowania mebli, osłon kabli czy kauczuków silikonowych. Platyna to także składnik wielu leków, zwłaszcza tych stosowanych na nowotwory. Niestety ze względu na cenę metalu, jak i jego rzadkie występowanie, leki te są bardzo drogie.