Platyna w jubilerstwie


Choć zastosowań platyny jest bardzo wiele, to jednak najczęściej jest ona kojarzona i wykorzystywana właśnie w przemyśle jubilerskim. Biżuteria platynowa uważana jest za jedną z najlepszych, ponieważ cechuje ją wysoka jakość oraz piękny wygląd. Jakie jej elementy są wykonywane z platyny i co jeszcze ją wyróżnia?

Platinum- tak kiedyś nazywano platynę. Nazwa ta oznacza sreberko i zawdzięcza ją ona swojemu srebrno-białemu kolorowi. Metal ten podobny jest do srebra czy białego złota, jednak z nich wszystkich jest najdroższy, głównie ze względu na wykazywane właściwości. Platyna jest metalem plastycznym i kowalnym, dlatego można bez problemu tworzyć z niej przedmioty o dowolnych kształtach, co jest bardzo ważne w jubilerstwie, szczególnie tym artystycznym. Poza tym doskonale nadaje się ona do osadzania w niej kamieni ozdobnych, których bezpieczeństwa możemy być pewni. Ponadto doceniana jest ona za swoją trwałość. Platyna nie matowieje, więc możemy cieszyć się jej trwałością przez bardzo długi czas. Dopiero po kilku latach może pokryć się patyną, która jednak jest delikatna i nadaje biżuterii szlachetności. Poza tym możemy spokojnie myć dłonie czy nawet brać prysznic bez ściągania z ciała biżuterii. To z pewnościach ucieszy tych, którzy często o tym zapominają. 

Ważną właściwością platyny jest z pewnością fakt, że nie powoduje ona uczuleń i reakcji alergicznych. Kiedy występuje w próbie 1000, możemy być pewni jej bezpieczeństwa dla skóry. Każda niższa próba może spowodować zwiększone ryzyko reakcji skórnych, jednak nie wywołuje ich platyna a metale, które stosuje się jako domieszkę np.: nikiel, miedź. Z pewnością jednak biżuteria platynowa jest bardziej bezpieczna dla alergików niż ta wykonana z innych metali szlachetnych. 

Z platyny wykonuje się pierścionki, kolczyki, wisiorki, bransoletki, zegarki, a także obrączki. Metal ten jest kojarzony z luksusem, trwałością oraz wysokiej jakości wykonaniem. Biżuteria platynowa jest zazwyczaj droga, jednak warta swojej ceny. Przetrwa ona wieki i może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Platynowe obrączki są dlatego uważane za symbol prawdziwego uczucia, które potrafi przetrwać wszystko, tak samo jak metal, z którego zostały one wykonane.