Wykorzystanie i zalety miedzi


Miedź jest jednym z popularniejszych metali, które są użytkowane w wielu branżach, a także przez nas na co dzień. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile produktów posiada w sobie choćby elementy miedziane. Od wielu lat jest ona wykorzystywana w przemyśle, elektronice czy w wykonywaniu zdobień. Pora poznać jej najważniejsze zalety i szerokie zastosowanie.

Miedź jest miękkim i kowalnym metalem półszlachetnym o charakterystycznej czerwonawej barwie. Jej łacińska nazwa pochodzi od miejsca wydobywania pierwszych złóż miedzi- Cypru. Była ona najpierw wykorzystywana do produkcji przedmiotów codziennego użytku- narzędzi, naczyń i ozdób. Obecnie ma ona o wiele szersze zastosowanie w wielu obszarach codziennego życia. Miedź wykorzystywana jest w tworzeniu instalacji elektrycznych, ponieważ doskonale przewodzi ona prąd. W połączeniu z innymi metalami tworzy również stopy używane także w wielu branżach- brąz albo mosiądz. Ma ona również właściwości antybakteryjne, dlatego często jest wykorzystywana na przykład w szpitalach czy szkołach. Tworzone są z niej też narzędzia ogrodnicze i rolnicze. Mimo, że miedź pokrywa się zieloną patyną, nie traci swoich właściwości. Nadaje się ona doskonale również do recyklingu, dzięki czemu nie jest marnowana, ale można ją z powrotem odzyskać i ponownie wykorzystać . Nie traci przy tym swoich zalet.

Miedź bywa również wykorzystywana do tworzenia artykułów dekoracyjnych i zdobień. Możemy spotkać się z miedzianymi elementami biżuterii czy ozdób w domach. Jest ona także wykorzystywana w architekturze i wykończeniach- do pokrywania dachów, produkcji rynien i parapetów. Często wykorzystywana jest w kowalstwie artystycznym, do tworzenia poręczy, karniszy czy innych produktów. W przemyśle chemicznym natomiast używa się jej do wyrobu chłodnic czy aparatów chemicznych. W jubilerstwie miedź jest dodawana do złota czy srebra, by poprawić ich właściwości mechaniczne. Kiedy w większej ilości dodamy ją do złota, otrzymujemy różowe złoto, łączone często z białym złotem lub platyną. 

Ponadto miedź jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania wielu organizmów, w tym roślin, Jednak jej zbyt duże stężenie bywa szkodliwe, co wykorzystuje się między innymi w żegludze. Dno statu pokryte farbą z miedzią skutecznie eliminuje problem przyczepiania się do niego wodorostów. Ma ona również właściwości bakteriobójcze.